|
| |
| Vera Evstafieva och Pascal Zoghbi föreläste på Kungliga Biblioteket. |
|
| Årets sista typografiska fredag
|
 |
Den 5 december var det dags för årets sista Typografiska fredag på Kungliga biblioteket i Stockholm. Föreläste gjorde Vera Evstafieva från Ryssland och den libanesiska typtecknaren Pascal Zoghbi.
|
Pascal Zoghbi är en frilansande typtecknare och grafisk designer, han undervisar även på LAU (Lebanese American University) och NDU (Notre Dame University) och föreläser ofta om arabiska typsnitt och arabisk typografi. Han föreläste om arabiska typsnitt och visade en del av sina egna, och sina studenters, arbete. Han pratade om arabisk typografihistoria, anatomi och sina egna typografiprojekt.
Några av frågorna som Pascal tog upp är: • Hur ser läget ut för arabiska typsnitt och vilka dilemman finns i samband med deras skapande och användande? • Hur ser framtiden ut för arabiska typsnitt och vad vill araber få ut av dem? • Hur kan nutida arabiska typtecknare skapa större medvetenhet om vikten av arabisk text och dess skönhet? Hur kan vi återskapa vår arabiska kultur på ett modernt sätt? • Varför är det libanesiska folket inte intresserade av arabisk text? Varför föredrar de att skriva på engelska och franska? Är det en del av en libanesisk identitetskris eller brist på arabisk typografiundervisning och -medvetenhet?
Vilka sorters typsnitt har du designat? – Arabiska företagstypsnitt, anpassning av latinska typsnitt till arabiska och arabisk företagsidentitet. mina arabiska typsnitt kan kategoriseras som nutida eller moderna arabiska typsnitt, de är tecknade med en modern känsla, men har samtidigt respekt för den traditionella arabiska kalligrafin. Jag har också gjort arabiska typsnitt för tidningsrubriker, arabiska företag, för skyltar och bokdesign.
Vera Evstafieva växte upp i en familj av artister och förstod tidigt hur en konstnärs liv ser ut. Hon började studera konst som liten och tog sin examen från Moscow State University of Printing Arts 2003. En illustrerad bokdesign och typsnittet Rossica var hennes examensprojekt. Det var också under sitt sista år på universitetet som hon bestämde sig för att fortsätta studera typsnittsdesign och efter sin examen flyttade hon till Holland där hon studerade typografisk historia och designade typsnittet Basileus. Hon är nu tillbaka i Moskva och sedan 2007 frilansar hon som grafisk designer och typtecknare samtidigt som hon undervisar i kalligrafi och typografi på British Higher School of Art and Design.
I sin föreläsning fokuserade hon på typografiska designprojekt och sin fortlöpande research av bilder och mönster i olika sorters skrifter, latinska, kyrilliska och grekiska.
Vilka sorters typsnitt har du designat? – Jag designar text- och displaytypsnitt i olika stilar. Jag är intresserad av att designa typsnitt för specifika användningsområden, men jag är även fascinerad av historiska och grafiska experiment. Jag försöker att inte fastna i att bara följa en stil utan letar efter fina bokstavsformer och textmönster genom att inkludera handskrift och typografiska traditioner inom det kyrilliska och latinska alfabetet i mitt arbete.
2008-11-21 |
 |
|
A4, Bondegatan 21,
116 33 Stockholm, 08-556 06 440,
info@a4.se |
|
 |
| Nyheter från A4 |
Lämna din e-postadress
för vårt gratis nyhetsbrev |
|
 |
A4-gruppen

|
|