
Värme och närhet i nya Erikshjälpen
Erikshjälpens tidning har fått ny form under våren. Den 25 september kom första numret ut. Nya Erikshjälpen ska vara varm, trovärdig, nära och utmana till engagemang.
Det första numret av Erikshjälpen i ny form och ett omslag från dummyn.
– Det nya uttrycket i tidningen känns fräscht och vi hoppas att det ska locka ännu fler till läsning! Vi varvar långa och ofta allvarliga reportage med notiser och plocksidor för att ge läsaren fler möjligheter att hitta något som intresserar och berör, säger Camilla Sköld, kommunikatör på Erikshjälpen.
A4:s formgivare Kajsen Burell har gjort en minidummy och tagit fram grundtypografin. Sedan har tidningens layoutare Anna Wikståhl vidareutvecklat resterande avdelningar i tidningen. Karaktärstypsnitt är FS Lola och brödtexten är satt i Expresso. Redaktör från A4 var Unn Edberg som bland annat hjälpte till att skapa en lockande mix tidningen.
– Det har varit ett roligt och lärorikt arbete för redaktionen! Innehållsmallen vi arbetar efter har skapat en tydlighet, vi vet vad vi vill säga med varje avdelning i tidningen”, säger Camilla Sköld.

En plocksida från första numret.
Relaterat: Kajsen Burell, Redesign









Webbdesign, strategi och goda råd för din webb
Måldriven kommunikation i praktiken.





Vad tycker du?