xtra

Xtra xtra! En helt ny tidning

Helsingborgs Dagblads nysatsning Xtra Helsingborg hade premiär 5 februari 2007. Den nya gratistidningen delas ut i cirka 20 000 exemplar vid Helsingborgs busshållplatser varje vardag. A4 står bakom formen.
Målgruppen är helsingborgare mellan 18 och 39 år som av en eller annan anledning valt bort att prenumerera på en morgontidning. I Xtra Helsingborg ska de få snabba, korta, lokala nyheter med många webb- och sms-kopplingar.

Tidningen innehåller även nyheter från övriga Sverige och världen, sport, nöje, temasidor och servicematerial som kalendarier, tv och väder.
– Vi ska göra tidning för, om och tillsammans med helsingborgarna, säger Kersti Forsberg, chefredaktör.
Du kan bläddra i tidningen här: www.xtrahelsingborg.se

Uppdraget
Tidningens form ska vara tydlig och signalera snabba nyheter. Tidningen ska vara snabb och instrumentell och ge ett seriöst intryck. Formen måste vara genomtänkt och mallad så att det går snabbt att redigera tidningen. Formen ska tvinga fram visst material.

Logotypen
Den röda, kraftiga logotypen signalerar snabba nyheter. Den är tydlig och ger tidningen en stark och egen karaktär med hjälp av de egensinniga bokstäverna och ordbilden de formar. Den känns ung och lite kaxig, vilket stämmer väl in på tidningens målgrupp.

Ettan
Även ettan ska ge signaler om snabba, direkta nyheter för helsingborgarna. Det innebär korta, tydliga, men inte alltför många budskap. Toppnyheten kan vara en traditionell lokalnyhet, men är också ofta ett resultat av ett grävjobb, till exempel om hur en viktig samhällsfråga påverkar en enskild individ.

Toppnyheten har oftast bild, och i dessa fall främst liggande bild.
I spalten till vänster puffas för lokala nyheter och längst ner puffas för annat material i tidningen, exempelvis från temat.
Det ska gå fort att redigera ettan. Redigeraren ska inte ständigt behöva tänka ut provisoriska lösningar. Variationen skapas framför allt i innehållet, och då främst i toppnyheten och dess bildinnehåll.

Typografi
Det bärande typsnittet i Xtra Helsingborg är Flama. Det är en modern linjär ritad av Mario Feliciano. De olika vikterna hjälper till att variera uttrycket i tidningen. I rubriker används den kondenserade skärningen och för texter i mindre grad används den vanilga skärningen. Flama fungerar utmärkt i både stor och liten grad.

Som brödtypsnitt valdes Eudal News, också det ritat av Mario Feliciano. Detta ger god läsbarhet och är speciellt ritat för dagstidningar och dess förutsättningar.

Färger
För att läsaren snabbt och enkelt redan på ettan ska lära sig hitta i tidningen, tog A4 fram tydliga avdelningsfärger. Helsingborg (inklusive Sverige och Världen) har en blågrön färg, sport är orange och nöje rosa. Temasidorna är gröna.
Xtra Helsingborgs egen färg är röd. Rött används överallt där materialet är mer generellt (utan att höra till en specifik avdelning), samt i andra sammanhang som till exempel annonsmaterial.

Allmänt
Annonserna i tidningen bryts på 6-spalt, men för läsbarhetens skull bryts tidningen på 5-spalt, så långt det är möjligt. Det innebär att på annonsfria sidor, eller sidor med annonser i botten med en rak horisontlinje används 5-spalt för redaktionellt material. På övriga sidor används 6-spalt.
A4 levererade en dummy, en manual och en mallgrund, som Xtra Helsingborgs redigerare själva färdigställde.

Relaterat: , ,

Vad tycker du?